ثبت برند- کارت بازرگانی- کد اقتصادی-رتبه شرکت- ایزو- جواز-طرح صنعتی

اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور و رتبه بندی مشاوران برای شرکت های مهندسین مشاور اهمیت فوق العاده ای دارد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع رتبه مشاور آشنا سازیم و درباره ی شرایط اخذ رتبه مشاور و مزایای رتبه بندی شرکت های مشاور با شما سخن بگوییم. پیش از اینکه به توضیح درباره موضوع مورد نظر بپردازیم بهتر است تا ابتدا یک تعریف کلی از رتبه مشاور به شما ارائه دهیم.

 

رتبه بندی شرکت های مهندسین مشاور

جهت اطلاع از نحوه اخذ رتبه مشاور ابتدا بایستی بدانید که منظور از رتبه بندی یا گرید، تایید صلاحیت شخصیت­های حقیقی یا حقوقی با توجه به یک سری استاندارد معین است که می­تواند ضامن شایستگی شخص دارنده رتبه باشد. رتبه بندی شرکت­ها در بخش­های اخذ رتبه مشاور، اخذ رتبه پیمانکار ، اخذ رتبه انفورماتیک، رتبه بندی شرکت­های EPC و رتبه بندی انبوه سازان انجام می­گیرد که در این نوشتار به اخذ رتبه مشاور می­پردازیم.

اخذ این نوع رتبه بندی ها به کمک مشاورین ثبت راز امکان پذیر است. پیش از هر گونه اقدامی برای اخذ رتبه مشاور بهتر است تا از تجربیات و راهنمایی افراد آگاه در این زمینه بهره‌مند شوید. به این طریق شما قادر خواهید بود تا از مدارک و سوابق خود به نحو احسنت در جهت اخذ رتبه در بلاترین پایه ی ممکن استفاده کنید.

 

اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور، معیاری برای نمایش توان و صلاحیت مشاورین جهت انجام مطالعات، طراحی و نظارت بر اجرای امور مختلف است. در واقع اخذ گرید یا رتبه مشاوران نشان می­دهد که شخص دارنده گرید دارای صلاحیت لازم برای ارائه خدمات مشاوره­ای است. سیستم اخذ رتبه مشاور با توجه به توان فنی مهندسی و امکانات فنی و نرم افزاری مشاوران متقاضی، رتبه ای بین ۱ تا ۳ به آنها اختصاص می­دهد. گرید ۱ معرف بهترین رتبه و گرید ۳ بیانگر پایین ترین رتبه ممکن است.

انجام امور مربوط به اخذ رتبه مشاور اعم از صدور گرید، تمدید و ارتقای آن بر عهده معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری است که از طریق سامانه الکترونیکی ساجات انجام می­گیرد.

اخذ رتبه مشاور در رشته های معماری و شهرسازی، راه و ترابری، پست و مخابرات، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، انرژی، صنعت، معدن و گروه تخصص­­های مشترک صورت میگیرد.

مزایای اخذ رتبه مشاور

اخذ رتبه مشاور مزایای فراوانی دارد و می­تواند معرف اعتبار یک شرکت باشد. شرکت­هایی که رتبه بهتری نسبت به سایر شرکت­ها دارند در جذب مشتری موفقتر خواهند بود زیرا رتبه یا گرید خوب آنها بیانگر توانایی آنهاست.

رتبه بندی شرکت های مشاور می تواند مزایای بسیاری برای آنها به همراه داشته باشد. رتبه یک شرکت بر اساس امتیازات کسب شده از افراد امتیازآور، تجربه کاری، ساختار مدیریتی و همچنین امکانات پشتیبانی تعیین میشود.

رتبه بندی یک شرکت برای کسب موفقیت آن در مناقصه های داخلی و خارجی تاثیر گذار می باشد. از دیگر مزایای این نوع رتبه بندی ها این است که به شرکت این اجازه را می دهد تا با مراکز دولتی بتواند قرارداد ببندد و همچنین در موفقیت در اخذ تسهیلات از بانکها و موسسات مالی تثیرگذار است.

 در هر صورت این نکته غیر قابل کتمان است که نوع رتبه مشاوره ای که به دست آوردید در اعتبار و ارزش هویتی شرکت شما تاثیر چشمگیری می گذارد. اگر شرکت شما رتبه خوبی داشته باشد، سایر افراد، شرکت ها و سازمان ها اعتماد کافی برای همکاری با شما را به دست خواهند آورد.

 فواید اخذ رتبه مشاور عبارتند از:

 • اخذ رتبه مشاور ، نمایی کلی از اوضاع شرکت­های مشابه ارائه می­دهد.

 • اخذ رتبه برای شرکت در مناقصات دولتی الزامی است.

 • سرمایه گذاران با توجه به رتبه شرکت­ها می­توانند بهترین گزینه ممکن را برای اجرای پروژه­ های خود انتخاب کنند.

 • تسهیل اخذ وام و اعتبارات از بانکها و موسسات مالی

شرایط گرفتن رتبه مشاور

 

عوامل متعددی در به دست آوردن برترین رتبه مشاوره نقش دارند. برای اینکه بتوانید نتیجه رتبه بندی بهتری دریافت کنید باید از لحاظ تجربی، تحصیلی و پژوهشی رزومه خوبی برای خود جمع آوری کرده باشید. معدل تحصیلی بالا، گذراندن دوره های آموزشی مربوطه، سابقه کاری مرتبط، داشتن مقالات علمی داخلی و خارجی، شرکت در همایش ها و سمینارهای داخلی و خارجی، کسب رتبه المپیاد، سوابق مدیریتی از عوامل تاثیر گذار در رتبه بندی مشاور حقیقی و حقوقی می باشند

شرکت ها میتوانند در صورت داشتن افراد واجد شرایط در هیات مدیره و پرسنل امتیازآور در مجموعه خود و بدون داشتن هیچگونه تجربه کاری ای رتبه ۳ را در چندین تخصص بصورت همزمان دریافت نمایند.

درصورتی که شرکت خواهان اخذ رتبه مشاور در پایه های یک و دو را باشند می بایست دارای تجربه کاری با حداقل میزان ریالی مشخصی بوده که این مبلغ در تخصص های مختلف،می تواند متفاوت باشد.در پایه های یک علاوه بر این شرکت نیازمند داشتن حداقل یک پروژه شاخص با محوریت تخصص مورد تقاضا با موضوع طراحی با حداقل مبلغی مشخص باشد.مواردی که ذکر گردید تنها بخشی از شرایط لازم جهت اخذ رتبه مشاوران می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۳ مشاور

شرکت های مهندسین مشاور در صورت تقاضای رتبه ۳ ،نیازی به داشتن تجربه کاری ندارند ( به استثنا تخصص مقاوم سازی که نیازمند حداقل یک تجربه کاری می باشد).لیکن بر اساس تخصص مورد نظر، سه نفر با مدرک حداقل کارشناسی و منطبق با جدول رشته های مورد قبول هر تخصص مندرج در آیین نامه صلاحیت مهندسین مشاور از شروط اصلی اخذ رتبه در این پایه می باشد.لازم به ذکر است میزان سوابق کاری  این افراد بر اساس نوع تخصص مورد تقاضا، متفاوت می باشد.

شرایط اخذ رتبه ۲ مشاور

تعداد مهندسین در این پایه نیز بر اساس تخصص مورد تقاضا تعیین می شود، با این حال بصورت کلی حداقل ۳ و حداکثر ۵ نفر با حداقل مدرک کارشناسی و منطبق با جدول آیین نامه مورد نیاز خواهد بود. سوابق کاری این افراد نیز همچون تعداد آنها بر اساس تخصص مورد تقاضا و همچنین تحصیلات تکمیلی افراد۰ در صورت وجود) متغیر می باشد لیکن داشتن حداقل ۳ سال سابقه مفید و مرتبط الزامی می باشد.

داشتن تجربه کاری از دیگر شروط اخذ رتبه ۲ مهندسین مشاور می باشد.حداقل میزان تجربه کاری برای تخصص های مختلف، متغیر می باشد.لازم بذکر است قراردادهای مشاوره ای جهت امتیازدهی می بایست تعدیل شوند به این معنی که بر اساس ماهیت و نوع کار و همچنین زمان شروع و پایان کار ،یک سری ضرایب کاهشی و افزایشی در مبالغ قرارداد ها اعمال می شود.بصورت کلی می توان گفت جهت اخذ رتبه ۲ مشاور  داشتن حداقل ۸٫۱۰۰ و حداکثر ۲٫۱۰۰ میلیون ریال تجربه کاری الزامی می باشد(بعد از تعدیل)

شرایط اخذ رتبه ۱ مشاور

در صورت تقاضای رتبه ۱ مشاور، شرکت متقاضی می بایست در پرسنل امتیازآور خود ۳ تا ۷ نفر (بر اساس تخصص درخواستی، متغیر می باشد) کارشناس با مدرک تحصیلی زمینه داشته باشد. علاوه بر این داشتن تجربه کاری مرتبط در ۲۴ سال اخیر به میزان حداقل ۱۶٫۱۰۰ و حدکاثر ۳۶٫۱۰۰ میلیون ریال الزامی می باشد(بعد از تعدیل).

از دیگر شرایط اخذ رتبه مشاور در پایه ۱ می توان به داشتن پروژه شاخص اشاره کرد. این پروژه می بایست دارای حداقل میزان مشخصی باشد(متغیر برای تخصص های مختلف) و همچنین الزما در زمینه طراحی باشد.

شرایط کلی اخذ رتبه مشاور

 • شرکت ثبت شده با موضوع فعالیت مرتبط

 • اخذ کد اقتصادی و کد کارگاهی

 • داشتن مهندسین امتیازآور تمام وقت

 • داشتن تجربه کاری ( پایه های ۱ و ۲)

 • داشتن پروژه شاخص با محوریت طراحی (پایه ۱)

 • داشتن هیات مدیره با مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و مرتبط

 • داشتن ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقیقی

شخصیت­های حقیقی مجاز به اخذ رتبه مشاور فنی باید تبعه جمهوری اسلامی ایران و عضو سازمان استان باشند. اشتغال در شرکت­های پیمانکاری، سوپیشینه کیفری یا داشتن محکومیت و محرومیت از انجام مشاوره فنی منجر به رد صلاحیت شخص حقیقی می­شوند. متقاضیان آقا ملزم به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت دائمی از خدمت هستند.

شرایط عمومی برای رتبه بندی متقاضیان حقوقی

شخصیت­های حقوقی ملزم به ثبت قانونی در اداره ثبت شرکت­ها هستند. محرومیت یا ممنوعیت شرکت از پرداختن به مشاوره فنی یا عضویت یک یا چند نفر از اعضای شرکت در سازمان استان و یا در شرکت­های پیمانکاری منجر به رد صلاحیت اشخاص حقوقی می­شوند. هیچیک از مدیران شرکت نباید همزمان کارمند دولت نیز باشند. همچنین شرکت باید طبق آیین نامه­های اخذ رتبه مشاور دارای شرایط و امتیازات لازم باشد.

فاکتورهای امتیازآور متقاضیان جهت اخذ گرید مشاور

 

متقاضیان حقیقی و حقوقی در کنار احراز شرایط عمومی لازم می­توانند با ارائه یک سری مدرک به افزایش امتیاز خود کمک کنند تا در نهایت رتبه بهتری کسب نمایند.

فاکتورهایی از قبیل مقطع تحصیلی، تجربه کاری مفید، شرکت در آزمون ادواری، معدل، دوره­های آموزشی، رتبه در آزمون­های ورودی کارشناسی ارشد و دکتری و المپیادهای علمی، سایر قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر، مقالات و تالیفات، شرکت در همایش­های مرتبط و… منجر به بهبود رتبه مشاوران حقیقی می­شود.

مشاوران حقوقی نیز جهت ارتقای رتبه مشاور خود می­توانند علاوه بر احراز شرایط عمومی مذکور به ارائه مدارک مربوط به مقطع تحصیلی و سوابق کاری مدیران و افراد امتیازآور، قراردادهای منعقد شده در زمینه موردنظر و سایر مشخصات و تجهیزات شرکت از جمله مساحت دفتر شرکت، تعداد رایانه ­ها، چاپگرها، تجهیزات فنی و… مبادرت کنند.

اعضای کارگروه فنی تشخیص صلاحیت مشاوران

همانطور که گفتیم مرجع تایید صلاحیت مشاوران برای اخذ رتبه مشاور ، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است. این مرجع برای تایید صلاحیت متقاضی اخذ رتبه مشاوران، یک گروه فنی تشکیل می­دهد. اعضای این کار گروه فنی عبارتند از:

 • مدیر واحد امور مشاوران و پیمانکاران سازمان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به عنوان رئیس کارگروه فنی تشخیص صلاحیت

 • یک کارشناس خبره در رشته موردنظر که توسط معاونت فنی سازمان انتخاب می­شود

 • یک کارشناس خبره دیگر در حوزه موردنظر که توسط صنف مربوطه انتخاب می­شود

 • نماینده سازمان اجرایی مربوطه

 • نماینده دفتر بخشی سازمان معاونت

 

مدارک لازم برای اخذ گرید مشاور

 • گواهی رتبه قبلی متقاضی (در صورت وجود)

 • یک نسخه از آخرین صورت جلسه سهامداران (برای متقاضیان حقوقی)

 • تصویر مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی متقاضی

 • اصل و تصویر مدارک تحصیلی (برای بازدید کارشناس سازمان)

 • تصویر کارت پایان خدمت متقاضیانی که در سه سال اخیر فارغ التحصیل شده ­اند

 • مدارک شرکت اعم از روزنامه رسمی کشور، اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه

 • تعهدنامه مبنی بر عدم دخالت کارمندان دولت

 • گواهی تامین اجتماعی

 • سوابق کاری شرکت­هایی که اسمشان در گواهی تامین اجتماعی قید شده است. سمت و نوع فعالیت متقاضی در این شرکت­ها نیز باید ذکر شود.

 • اظهارنامه مالیاتی شرکت که شامل ترازنامه و جدول سود و زیان است

 • گواهی کارکردها از قبیل صورت حساب بیمه، سند ذیحسابی، جدیدترین صورت وضعیتی که به وسیله کارفرمای اصلی تایید شده و گواهی تایید تکمیل پروژه که در سربرگ کارفرما تایپ شده است.

 • آدرس محل اقامت و شماره تماس افراد امتیازآور و سهامدارانی که پنج یا کمتر از پنج درصد سهم دارند. این لیست باید در سربرگ دارای تاریخ و آدرس تایپ شود.

انواع رتبه مشاور

 

مشاوران یا مهندسین مشاوره به دو گروه مشاوران حقیقی و حقوقی تقسیم می­شوند که رتبه مشاوران هم برای شخصیت­ های حقیقی و هم حقوقی قابل اخذ است. شخصیت­های حقیقی (افراد حقیقی با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس) و حقوقی (شرکت­ها) جهت اخذ رتبه و تایید صلاحیت مشاوره فنی باید یک سری شرایط عمومی را احراز کنند.

رتبه بندی مشاور در گروه های زیر امکان پذیر است. هر یک از این گروه ها خود شامل تخصص های گوناگونی می باشند که در نهایت رتبه بندی مشاور بر اساس همین تخصص ها صورت می پذیرد.

 • گروه شهرسازی و معماری

 • گروه راه و ترابری

 • گروه کشاورزی

 • گروه مهندسی آب

 • گروه نفت و گاز

 • گروه مطالعات آماری

 • گروه پست و مخابرات

 • گروه میراث فرهنگی

 • گروه خدمات مدیریتی

 • گروه خدمات برنامه ریزی و اقتصاد

 • گروه مهندسی انرژی

 • گروه صنعت

 • گروه تخصص های مشترک

رتبه بندی مشاوران در ۱۴ گروه و بر اساس تخصص های زیرمجموعه آنها صورت می گیرد.

۱-گروه شهرسازی و معماری 

 • شهرسازی

 • ساختمان های ورزشی، آموزشی، بهداشتی و درمانی

 • ساختمان های مسکونی،اداری،تجاری،صنعتی و نظامی

 • معماری داخلی

 • ساماندهی و توانمند سازی بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیره رسمی

 • طراحی شهری

۲-گروه راه و ترابری 

 • راه سازی

 • راه آهن

 • فرودگاه ها

 • بندر سازی و سازه های دریایی

 • ترافیک و حمل و نقل

۳-گروه مهندسی آب 

 • سدسازی

 • شبکه های آبیاری و زهکشی

 • تاسیسات آب و فاضلاب

 • حفاظت و مهندسی رودخانه

۴-گروه مطالعات کشاورزی 

 • کشاورزی، منابع طبیعی، دامپروری

 • شیلات و آبزیان

 • فضای سبز

 • گلخانه و مجتمع های گلخانه ای

۵-گروه انرژی 

 • تولید نیرو

 • انتقال تیرو

 • توزیع نیرو

 • دیسپاچینگ و مخابرات نیرو

 • انرژی هسته ای

 • بهینه سازی انرژی

 • انرژی تجدید پذیر

۶-گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات

 • مکانیزاسیون امور پستی و شبکه های جامع پستی

 • طرح های جامع ارتباطات وفناوری اطلاعات

 • سوئیچیینگ مخابراتی (تلکس، نلفن، دیتا ،موبایل)

 • انتقال (ماکروویو، ماهواره،فیبر نوری، کابل، دیتا)

۷-گروه صنعت 

 • صنایع برق و الکترونیک

 • صنایع سلولزي، شیمیایی، کشاورزي، تبدیلی و تکمیلی نساجی و پلیمر

 • صنایع حمل و نقل (خودرو)

 • صنایع فلزات اساسی (نورد، ذوب ،ریخته گری) و ماشین سازی

 • صنایع کانی های غیره فلزی

۸-گروه معدن

 • پی جویی و اکتشاف معدن

 • آماده سازی و بهره برداری معادن

 • کانه آرایی و فراوری مواد

۹-گروه نفت و گاز 

 • مطالعات اکتشاف و استخراج نفت و گاز ( مطالعات جامع مخازن هیدرو کریوری )

 • واحد های پالایشگاه نفت و گاز و صنایع پتروشمی

 • خطوط انتقال نفت و گاز

 • تاسیسات بالادستی روزمینی

 • شبکه های توزیع و ایستگاه های کاهش فشار گاز

۱۰-گروه مطالعات آماری 

 • آمار اقتصادی، اجتماعی خانوار

 • آمار صنعت، معدن و زیر بنایی

 • آمار کشاورزی

 • آمار خدمات

۱۱-گروه میراث فرهنگی

 • پژوهش های فرهنگی و معرفی

 • حفاظت،مرمت،احیا و بهره برداری آثار و بنا های تاریخی- فرهنگی – و محوطه های باستانی – تاریخی

 • حفاظت و احیا بافت های تاریخی و فرهنگی

۱۲-گروه مدیریت 

 • مدیریت عمومی

 • مدیریت مالی

 • مدیریت بازاریابی

 • مدیریت منابع انسانی

 • مدیریت تولید

۱۳-گروه خدمات برنامه ریزی و اقتصاد 

 • خدمات اقتصادی

 • خدمات برنامه ریزی آموزشی و توسعه منابع انسانی

۱۴-گروه تخصص های مشترک 

 • ژئوفیزیک

 • سازه

 • تاسیسات برق و مکانیک

 • ژئوفیزیک

 • محیط زیست

 • بازرسی فنی

 • خدمات کامپیوتری

 • ایمنی و کاهش خطرات و پدافند غیره عامل

 • زمین شناسی

 • اتوماسیون صنعتی

 • مقاوم سازی

 

اخذ رتبه پیمانکاری

رتبه بندی کردن پیمانکاران برای این است که پیمانکاران راحت تر و به طور شفاف تری بتوانند به فعالیت در زمینه کاری خود بپردازند. پیمانکارانی که قصد دارند در پروژه هایی همکاری کنند که بودجه ی آن یا حداقل بخشی از منابع مالی آن توسط دولت تامین شود باید دارای رتبه پیمانکاری باشند ، همینطور طرح هایی که برای به اجرا در آمدن یا تامین شدن در خارج یا داخل کشور به تسهیلات دولت نیازمند هستند نیازمند به اخذ رتبه پیمانکار هستند .

از مهمترین اقداماتی که افراد حقوقی و حقیقی بعد از ثبت شرکت خود انجام می دهند، رتبه بندی شرکت می باشد تا به وسیله آن مقیاس و اندازه سطح کیفی و کمی شرکت در میان سایر شرکت ها مشخص گردد. این رتبه بندی را معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور، که ناظر بر خدمات و فعالیت های تمامی شرکت هاست، مصوب می نماید.

در حقیقت هر سرمایه گذار یا مجری طرحی تمایل دارد با شرکتهایی قرارداد ببندد که توانسته باشند تمامی معیارهای صلاحیتی علمی، فنی، مالی و از همه مهمتر، صلاحیت های تخصصی را کسب کرده باشند.

شرکتها را جهت رتبه بندی در دو دسته کلی می توان تقسیم بندی نمود:

الف) شرکتهای پیمانکار  ب) شرکتهای مشاور

لذا با توجه به رتبه بندی کلی، هر شرکت ملزم است جهت رتبه بندی شرکت خود اقدام نموده و سعی نماید در زمینه کاری، اجرایی و فنی در رقابت با سایر شرکت ها، بتواند بهترین و بالاترین رتبه را از آن خود سازد.

 

رتبه بندی پیمانکاران

 

رتبه بندی پیمانکاران پنج درجه دارد که شرکتهای پیمانکاری با نظر به ویژگی ها، توانایی ها و سوابق و امتیازات دیگرشان میتوانند موفق به اخذ یک رتبه از ۱ تا ۵ شوند. در اینجا رتبه ی یک بالاترین و بهترین رتبه است و رتبه ی پنجم پایین ترین درجه را دارد .

رتبه هایی که توسط شرکت ها اخذ می شوند ثابت نیستند و میتوان نسبت به افزایش و بهتر کردن آن اقدام کرد. اگر شرکتی رتبه ی ۵ را داشته باشد برای آن که بتواند این رتبه را به ۱ ارتقا دهد باید سوابق و امتیازات شرکت خود را در پانزده سال آخر را برای ارزیابی ارائه دهد در صورتی که به میزان کافی صلاحیت و قابلیت و امتیاز کسب کرده باشد میتواند موفق به کسب رتبه ی یک شود.

اما مهم ترین و تاثیر گذار ترین معیار برای رتبه بندی شرکت ها تعداد نیروهای فنی مهندسی که در هیئت مدیره هستند می باشد که بیشتر از افراد دیگر میزان سوابق و امتیازات آنهاست که ارزیابی میشود .شرکت های پیمانکاری در یازده دسته جای میگیرند.

اخذ رتبه پیمانکاری

 

 

رعایت کردن قوانین و ضوابط در خصوص امن بودن و حفاظت بهداشتی و فنی پروژه توسط پیمانکار طبق خواسته ی کارفرما

وظیفه ی پیمانکار این است که کارگاه را با سرعت بیشتر و در زمانی که کارفرما میخواهد مجهز نماید

پیمانکار موظف است طبق شرایط رتبه بندی شرکتها با استفاده از هزینه ی خود تجهیزات موقت کارگاه همچنین ساختمان آن را بیمه کند.

کارفرما برای گرفتن انشعاب برق گار آب تلفن  و مجوز ها باید پیمانکار را به سازمانها معرفی نماید.

مدارک جهت اخذ رتبه ۱ تا ۴ پیمانکاری

کپی برابر اصل مدارک شرکت

اظهارنامه و اساس نامه و سایر مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص یا شرکت شرکتی با مسئولیت محدود (شامل تقاضانامه و..)

کپی مدارک صاحب امتیازان

تصویر موافقت نامه ها

تهیه سربرگ شرکت

اظهار نامه مالیاتی

و….

 

پیمانکار کیست ؟

 

 

پیمانکار شخصی است حقیقی یا حقوقی که طبق مقررات و ضوابطی که در که در آیین نامه وجود دارد گواهی خود را دریافت میکند و به اصطلاح به کسب رتبه ی پیمانکار نائل می آید.

” پیمانکار حقیقی ” کسی ست که با دارا بودن الزامات و شرایط مورد نیاز گواهی صلاحیت پیمانکار را یا همان رتبه ی پیمانکاری را گرفته باشد .

حا چه پیمانکارانی میتوانند برای اخذ رتبه پیمانکاری اقدام کنند؟ پیمانکاران حقیقی یا حقوقی ” ایرانی ” که بخواهند در ایران کار کنند یا اینکه بخواهند در خارج ازکشور فعالیت کنند اما نیازمند به اخذ تسهیلات از دولت ایران باشند .همان طور که در بحث رتبه بندی بیان گردید، معیار شایستگی و تعیین صلاحیت یک شرکت با رتبه بندی و اخذ رتبه مشخص می شود و در حقیقت، عیار سنجش مهمی است که هر شرکتی برای جلب همکاری و مشارکت در اجرای پروژه های کوچک و بزرگ، جلب اعتماد سرمایه گذاران، مجریان و یا دستگاههای دولتی و خصوصی به آن نیازمند است.

 

انواع پیمانکار

 

 

بعد از اینکه یک شرکت موفق به اخذ رتبه شد، در تلاش است تا بتواند رتبه خود را ارتقاء دهد و این ارتقاء در واقع از رتبه پایین (۵) به رتبه بالا (۱) می باشد. از جمله معیارهایی که می تواند در ارتقاء رتبه یک شرکت مؤثر باشند عبارتند از:

۱)اجرای پروژه های عمرانی شرکت در ۱۵ سال اخیر.

۲) نیروی انسانی فنی و مهندسی.

۳)ارائه اظهارنامه مالیاتی.

۴)افراد امتیاز آور.

شرکت های پیمانکار شامل دو گروه زیر می باشند:

گروه اول، شرکت های پیمانکار حقیقی: پیمانکار حقیقی فردی است که عضو حقیقی یا اصلی شرکت می باشد.

گروه دوم، شرکت های پیمانکار حقوقی: پیمانکار حقوقی فردی است که با ثبت در اداره ثبت شرکت ها و تأیید صلاحیت، شرایط حقوقی به او تعلق می گیرد.

 

 

پیمانکاران بر حسب توانایی هایشان به سه دسته یا رتبه تقسیم میشوند

 

 

دسته ی اول

پیمانکاران حقیقی یا حقوقی که تمامی سهام شرکت آنها به طور کامل به شخصی حقیقی و ایرانی تعلق دارد .

دسته ی دوم

پیمانکارانی حقیقی یا حقوقی هستند که تمام سهام شرکت آنها به شهرداری ها ، موسسات ، سازمان ها ، دولت ، و ارگانهای جمهوری اسلامی تعلق دارد .

دسته ی سوم

پیمانکاران و شرکت هایی که در دسته های اول و دوم نباشند متعلق به دسته ی سوم هستند .

نکات مهمی که برای تعیین این دسته بندی ها باید به آن توجه شود این است که اگر شرکتی باشد که تمامی سهام آن متعلق به افرادی حقیقی یا حقوقی در نوع اول باشد ، خود این شرکت در نوع یا دسته ی اول جای می گیرد.

نکته ی حائز اهمیت دوم این است که اشخاصی حقیقی و حقوقی دیگر چزو پیمانکاران نیستند.

 

اهمیت رتبه بندی شرکت های پیمان کاری

 

داشتن گواهی صلاحیت پیمان کاری و یا همان رتبه بندی برای همه شرکت های پیمان کاری و به خصوص شرکت های مطرح بسیار حایز اهمیت می باشد. از آنجا که قانون گذار داشتن گواهی صلاحیت پیمان کاری و رتبه بندی را یک ضرورت لازم برای شرکت در مناقصات دولتی در نظر گرفته است، شرکت های پیمان کاری و عمرانی فاقد رتبه بندی مجاز به شرکت در مناقصات نهادهاب دولتی نمی باشند و این نوع شرکت ها برای انجام پروژه های عمرانی بزرگ و همکاری با نهادهای دولتی به گواهی های رتبه بندی نیاز مبرم دارند.

از طرف دیگر داشتن گواهی رتبه بندی و نوع گرید و رتبه اتخاذی بیانگر توان فنی، تجربه و سوابق شرکت در زمینه مورد فعالیت می باشد و هر چه شرکت شما رتبه بالاتری داشته باشد شانس پیروزی شما در مناقصات و افزایش میزان پروژه های دریافتی از سوی کارفرمایان (چه دولتی و چه خصوصی) بیشتر خواهد شد. بنابراین گواهی رتبه بندی نوعی اعتبار برای شرکت های پیمان کاری محسوب می شود.

 

 

 

نوع رتبه بندی شرکت های پیمان کاری

 

رتبه بندی شرکت های پیمان کاری توسط اصول و قوانین سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام می شود. شرکت های پیمان کاری و شرکت های وابسته به امور پیمان کاری مانند انبوه سازی، عمرانی و مشاوره ای را با امتیازات یک تا پنج رتبه بندی می کنند. در این نوع رتبه بندی رتبه پنج کمترین میزان رتبه و امتیاز را داشته و به ترتیب افزایش یافته و نهایتا رتبه یک دارای بالاترین میزان ارزش و اعتبار می باشد.

معاونت راهبردی ریاست جمهوری برای شرکت های پیمان کاری یازده شاخه فرعی در نظر گرفته است که شرکت های پیمان کاری می توانند بر اساس نوع فعالیت و تمرکز کاری خود نسبت به اخذ رتبه در هر یک از شاخه های مربوطه اقدام نمایند. این یازده شاخه شامل موارد زیر می باشد: ساختمان و ابنیه، صنعت و معدن، راه و ترابری، نیرو، تاسیسات و تجهیزات، نفت و گاز، کشاورزی، ارتباطات، آب، کاوش های زمینی و مرمت آثار.

 

مدارک اخذ رتبه پیمانکاری چیست؟

 

 

بطور خلاصه برای شرکت های پیمانکاری که می خواهند رتبه های کم تر از ۴ را کسب کنند بایستی حداقل موارد زیر را داشته باشند:

 • کپی و اصل تمامی مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، توافقنامه و صورت جلسات و هم چنین کپی آخرین آگهی چاپ شده در روزنامه های کثیر الانتشار

 • کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره سازمان

 • کپی مدارک تحصیلی اعضایی که به صورت مشاور کار خود را در سازمان انجام می دهند و در بالا بردن امتیاز رتبه شرکت موثر هستند.

 • اظهارنامه مالیاتی شرکت و هم چنین کپی تمامی فاکتورهای رسمی صادر شده به علاوه برگه های اظهارنامه

 

مدارک لازم جهت اخذ رتبه پیمانکاری

 

 

این مدارک ممکن است متفاوت باشد و این تفاوت بستگی به میزان هدفی که شما برای اخذ رتبه دارید برمی گردد. به فرض مثال برای سازمان هایی که خواهان رتبه ۱ تا ۴ در زمینه پیمانکاری هستند، یک نوع مدارک درخواست می شود و برای مجموعه هایی دیگر که فقط به دنبال گرفتن رتبه ۵ هستند، این مدارک مورد نیاز است. اما در حالت کلی این مدارک شامل:

 1. تعهدنامه اعضای هیئت مدیره سازمان در خصوص کار نکردن در سازمان های دولتی و خصوصی مشابه لازم است. این مورد برای اخذ رتبه های ۱ تا ۴ الزامی است و بایستی این تعهد نامه در محضر در مورد تک تک اعضای هیئت مدیره سازمان به ثبت برسد.

 2. سازمان هایی که قبلا رتبه بندی شده اند، ارائه اصل گواهینامه رتبه بندی قبلی الزامی است.

 3. مشخصات شرکت از جمله اسم، آدرس و شماره تماس بایستی با مشخصات آخرین آگهی که در روزنامه های رسمی به چاپ رسیده است یکی باشد.

 4. اعضای هیئت مدیره ای که طی ۳ سال گذشته فارغ التحصیل شده اند نیاز به کپی کارت پایان خدمت یا وضعیت خدمت خود را دارند.

 5. کپی مدارک تحصیلی اعضای هیات مدیره شرکت

 6. لیست بیمه پرسنل تامین اجتماعی

 7. جدول سود و زیان شرکت طی حسابرسی های مالی و آخرین اظهار نامه مالیاتی

 8. نامه تاییدیه کار انجام شده در سر برگ کارفرما

مدارک لازم رتبه بندی پیمانکار را در قسمت زیر بصورت جداگانه و کامل توضیح داده ایم و اگر به دنبال رتبه بالا در اخذ گرید و رتبه برای سازمان خود هستید می توانید از مشاوران شرکت ما در این زمینه کمک بگیرید. پس همین الان با ما در این زمینه تماس بگیرید تا بهتر راهنمایی شوید.

 

مدارک رتبه بندی پیمانکار برای رتبه های ۱تا ۴

 

 

-مدارک ثبتی شرکت(کپی برابر اصل).

-مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص(اساسنامه، اظهارنامه، آگهی روزنامه رسمی، تأسیس و آخرین تغییرات شرکت ).

-مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود(اساسنامه، تقاضانامه، شرکت نامه، درج آگهی در روزنامه رسمی، تأسیس و آخرین تغییرات شرکت).

-کپی شناسنامه تمامی سهامداران و اعضاء.

-کپی مدارک اعضای امتیاز آور شرکت.

-نسخه تمامی تصاویر موافقت نامه های شرکت.

-سه نسخه از سر برگ شرکت.

 

مدارک رتبه بندی پیمانکار برای رتبه ۵

 

 

-مدارک ثبتی شرکت (کپی برابر اصل).

-مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص(اساسنامه، اظهارنامه، آگهی روزنامه رسمی، تأسیس و آخرین تغییرات شرکت ).

-مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود(اساسنامه، تقاضانامه، شرکت نامه، درج آگهی در روزنامه رسمی، تأسیس و آخرین تغییرات شرکت).

-ارائه اصل اجاره نامه یا سند مالکیت شرکت.

-کپی شناسنامه تمامی سهامداران و اعضاء.

-کپی برابر اصل مدارک افراد امتیاز آور شرکت.

 

مشاوران اخذ رتبه پیمانکار در ایران

 

 

معمولا گرفتن رتبه ۱ برای شرکت های پیمانکاری و خدماتی کاری است بسیار سخت و زمان بر. در ابتدای کار پیشنهاد می کنیم که به رتبه های ۵ الی ۴ فکر کنید، این نسخه برای سازمان هایی است که هنوز یک سال از عمرشان نگذشته باشد، اما برای شرکت هایی که حدود ۵ سال فعالیت در حوزه مربوط به خود را دارند، برای گرفتن رتبه های بالاتر می توانند از تجربیات تیم تخصصی شرکت نیک پارس استفاده کنند تا در سریع ترین زمان ممکن بتوانند رتبه های خوبی در زمینه گرید های مختلف کاری بگیرند

تیم تخصصی شرکت نیک پارس، هم چنین توانایی اخذ رتبه مشاور را اعلام می دارد و برای شرکت هایی که می خواهند رتبه خود را ارتقاء ببخشند این نوید را می دهیم که به صورت حرفه ای و تخصصی در زمینه فعالیت شما به وسیله کارشناسان متخصص و زبده خود کار مشاوره را انجام می دهیم تا ایشالله در سریع ترین زمان ممکن بتوانیم رتبه شرکت شما را بالاتر ببریم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید همین الان با کارشناسان مشاور ما در این زمینه تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی شوید.

 

منظور از رتبه بندی پیمانکار چیست؟

 

 

رتبه بندی شرکت های پیمانکار، براساس توانایی پیمانکاری و اجرایی آنها در نظر گرفته می شود؛ به بیان دیگر، میزان توانایی که شرکت با توجه به مصوبات درج شده در ضوابط، قوانین و آئین نامه های معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهور تدوین شده، داراست، میزان رتبه پیمانکاری آنها را مشخص می کند.این رتبه بندی براساس قراردادهای اجرایی، امکانات، تخصصی و افراد امتیاز آور تعیین می شود و در آن ۵ رتبه، از ۱ تا ۵، تعیین می شود. رتبه ۱ به عنوان بالاترین امتیاز و ۵ به عنوان پایین ترین امتیاز در نظر گرفته می شود.

هر شرکت با کسب هر رتبه ای می تواند اقدام به ارتقاء رتبه خود از ۵ (پایین) به ۱(بالا) نماید. معیارهای ارتقاء، براساس پروژه های اجرایی شرکت در ۱۵ سال اخیر و امتیاز نیروی مهندسی و فنی، ارزیابی می گردد. در صورتی که امتیاز مورد نظر کسب شود، اظهارنامه مالیاتی نیز مورد بررسی قرار گرفته تا ارتقاء شرکت از رتبه های پایین به رتبه های بالا صورت پذیرد.

ملاک های اصلی رتبه بندی برای شرکت های پیمانکار، براساس میزان تجارب شرکت در پروژه های عمرانی و اجرایی، تعداد نیروی فنی و مهندسی در هیأت مدیره و سوابق آنها می باشد.

شرکت های پیمانکار در دو دسته اصلی قرار دارند:

دسته اول، شرکتهای پیمانکار حقیقی: پیمانکار حقیقی فردی با رتبه پیمانکاری است که عضو حقیقی یا اصلی شرکت محسوب می شود.

دسته دوم، شرکتهای پیمانکار حقوقی: منظور از پیمانکار حقوقی فردی است که با ثبت در اداره ثبت شرکتها و تأیید صلاحیت و داشتن شرایط حقوقی، می تواند در این دسته جای گیرد.

 

الزامات اخذ رتبه پیمانکار

 

مهم ترین شاخصه برای افزایش رتبه پیمانکار، این می باشد که الزامات مربوط به واحد ایمنی و بهداشت سازمانی در شرکت رعایت شود. این الزامات hse مربوط به رشته پیمانکاری است که بسیاری از کارفرمایان، پیاده سازی آن را برای شرکتی که باهاش همکاری دارند، ضروری می دانند.

شاخصه دیگری که در کاهش رتبه مشاور، لازم است به کار گرفتن آسان تجهیزات و لوازم در مواقع ضروری است، به همین دلیل بایستی که پیمانکار اصول مربوط به ۵s را در سازمان رعایت کند تا همین نظم و انضباط در سازمان برقرار شود.

بهره بردن از لوازم فیزیکی برای حفاظت ایمنی افراد یکی دیگر از روش های سنجش رتبه بندی است. این وسایل مانند کپسول آتش نشانی و دیگر موارد باید به درستی به کار گرفته و ماهیانه نسبت به پر کردن آن اقدام شود. هم چنین استفاده از نور کافی در سازمان و آموزش افراد در قبال به کار گیری از تجهیزات پر خطر در سازمان یکی دیگر از موارد مهم لوازم فیزیکی است.

استفاده از روش های طرح ریزی واحدهای صنعتی در قبال مسائل جانمایی ابزارآلات و تجهیزات نیز در اخذ رتبه مهم است.

بیمه کردن ساختمان ها و انبارهای کارگاه یکی دیگر از معیارهای رتبه بندی شرکت های مشاوره ای است. که بایستی هر چه سریعتر نسبت به آن اقدام شود.

 

رتبه بندی پیمانکار چیست ؟

 

معیاری برای اینکه یک شرکت در رقابت با شرکتهای دیگر خود را نشان داده و بتواند توان خود را در زمینه های مالی، اجرایی، علمی، و…به اثبات برساند رتبه بندی گفته می شود. با بالا رفتن رتبه یک شرکت، در حقیقت آن شرکت شناخته تر شده و می تواند نظر پروژه های اجرایی و سرمایه گذاری را به خود معطوف ساخته و در پروژه های بزرگ دولتی و خصوصی مشارکت داشته باشد.

شرکت های مرتبط با امور پیمانکاری در زمینه هایی مانند پروژه های عمرانی، ساخت و ساز و نظارت بر امور فنی مهندسی مرتبط با ساخت و ساز فعالیت می کنند. هم چنین برخی از این شرکت ها به عنوان واسط و ناظر بین امور پیمانکاران و کارفرمایان انجام وظیفه می کنند.

به مجموعه فعالیتهایی که اشخاص حقیقی و حقوقی با عقد قراردادهایی با دیگر افراد برای انجام اموری از قبیل، طراحی، ساخت، نصب، حمل و نقل، فعالیتهای عمرانی و غیره انجام می دهند، پیمانکاری یا کنترات گفته می شود. شرکت هایی که به صورت جمعی و مشارکتی این امور را انجام می دهند، شرکت های پیمانکار خوانده می شوند. رتبه بندی را می توان معیار استاندارد و مهمی جهت اندازه گیری تواناییهای یک شرکت دانست که براساس سطح کیفی و کمی آنها تعیین می شود.

فاکتورهای مورد نظر برای رتبه بندی، براساس ابلاغیه معاونت راهبردی نهاد ریاست جمهوری می باشد. معیارهای تعیین رتبه های پیمانکار براساس قراردادهای قبلی آنها، سطح امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی متخصص و فعال و غیره می باشد. بر مبنای رتبه بندی، شرکت های پیمانکار در رتبه های ۱ تا ۵ قرار می گیرند. رتبه ۱ بالاترین رتبه و رتبه ۵ پایین ترین رتبه می باشد.

لذا هر شرکت بعد از ثبت، اقدام به رتبه بندی براساس ابلاغیه فوق می نماید؛ تا از این طریق بتواند قابلیت های اقتصادی، مهندسی، فنی و اجرایی خود را به رقبا نشان داده و با کسب رتبه بالا، در عرصه رقابت با سایر شرکت ها موفق تر عمل نماید.در این نوشتار سعی شده است رتبه بندی پیمانکار و همچنین شرایط لازم برای انجام این رتبه بندی و مدارک لازم تشریح گردد.

شرکتها را در دو دسته کلی می توان تقسیم بندی نمود:

الف)شرکتهای پیمانکار

ب)شرکتهای مشاور.

 

اخذ رتبه پیمانکاران

 

 

در خصوص شرکت های پیمانکاری باید آن ها را در دو دسته بندی تقسیم بندی کرد: دسته اول شرکت هایی که تمامی سهام آن متعلق به اشخاص ایرانی باشد و به نوعی خصوصی تلقی گردد. اما برای نوع دوم ۱۰۰ درصد سهام این سازمان ها در اختیار ارگان های دولتی هم چون شهرداری ها، موسسات و نهادها باشد.

اگر سازمانی در این دو دسته قرار نگیرد، رتبه بندی نمی شود، به همین علت قبل از اقدام اخذ گرید دقت داشته باشید که سازمان شما حداقل شامل یکی از موارد بالا باشد.

اما معیارهای معاونت راهبری ریاست جمهوری برای دادن رتبه ۱ تا ۵ به شرکت های پیمانکاری در ۳ بخش کلی تقسیم بندی می شود:

 1. معیار ارزشیابی

 2. معیار تجربه و تخصص در حوزه کاری

 3. میزان توان مالی سازمان مربوطه

چگونگی رتبه بندی معاونت راهبردی ریاست جمهوری بر اساس نمره دهی به موارد بالا بر اساس حوزه کاری شما است. به فرض مثال برای شرکت های پیمانکاری در زمینه برق، میزان تجربه و تخصص افراد و کارشناسان فعال در شرکت بسیار بیش تر از توان مالی اهمیت دارد به همین دلیل، امتیاز بیش تری به این معیار داده می شود، اما ممکن است در حوزه های مختلف کاری این معیار ارزشیابی متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است قبل از ارسال مدارک جهت اخذ گرید از کارشناسان شرکت نیک پارس در این زمینه مشورت بگیرید، تا در بهترین حالت خود سراغ این رتبه بندی بروید و بتوانید رتبه خوبی را در این زمینه کسب کنید.

 

شرایط لازم جهت اخذ رتبه برای شرکت های پیمان کاری

 

برای اخذ رتبه پیمان کاری شما باید شرکت ثبت شده ای داشته باشید و برای هر نوع گرید نیاز به میزان فعالیت، تجربه و سوابق و توان مالی خاصی دارید. برای مثال جهت ارتقا به رتبه یک مبلغ پروژه های انجام شده پانزده سال اخیر شرکت بررسی و ارزیابی می گردد تا بدین وسیله هم میزان فعالیت شرکت در پانزده سال گذشته مشخص شود و هم توان و استطاعت مالی شرکت. از جمله موارد مهم دیگر برای ارتقا رتبه شرکت های پیمان کاری تعداد، تجربه و دانش نیروی فنی شرکت و اعضای هیات مدیره و مدیران اصلی شرکت می باشد.

از دیگر شرایط و الزامات لازم جهت اخذ گواهی رتبه بندی شرکت های پیمان کاری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱- رعایت مقررات حفاظت فنی و ایمنی و بهداشت در پروژه های انجام شده قبلی

۲- تجهیز کارگاه به موارد لازم در مورد زمینه فعالیت و خرید ادوات و ماشین های لازم

۳- امکان حفاظت محل انجام پروژه های قبلی مانند فنس کشی، تامین روشنایی، تجهیز محل به سیستم های آتش نشانی و اطفا حریق، حراست و غیره

۴- تامین بیمه ادوات، محل پروژه و کارکنان پروژه ها

۵- دو سوم اعضای هیات مدیره باید دارای حداقل مدرک تحصیلی در سطح کارشناسی باشند.

موارد بالا بصورت کامل و دقیق در قسمت پایین شرح داده شده است.

 

 

شرایط رتبه بندی پیمانکاری

 

 

 

شرایط بهداشتی و مقرراتی کار

پیمانکار در اولین قدم باید شرایط بهداشتی و مقرراتی را رعایت کند. لازم است ضوابط و برنامه های خاصی که کارفرما تعیین می نماید را دریافت کرده و با هماهنگی لازم اجرا نماید.پیمانکار مؤظف است شرایط بهداشتی و مقرراتی در حد متعارف را برای افراد فراهم کند و برنامه هایی را که کارفرما در این خصوص مطالبه نموده است به انجام برساند.

شرایط تجهیزاتی کارگاه

پیمانکار مؤظف است شرایط کارگاه را برای انجام کار مهیا ساخته و مجهز نماید و براساس شرایط درج شده در قرارداد، شرایط کارگاه و درخواستهای در حد متعارف را عملی سازد.پیمانکار مؤظف است براساس شرایط درج شده در قرارداد، امکانات کارگاهی را برای انجام کار فراهم نماید.

شرایط حفاظتی کار

این شرایط شامل حراست، روشنایی، حصارکشی، نگهبانی و بخش حفاظتی مصالح ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی می باشد.پیمانکار مؤظف است شرایط تجهیزاتی مانند، روشنایی، حصارکشی، نگهبانی و شرایط حفاظتی مانند محافظت از مصالح ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی را فراهم کند.

شرایط کار پیمانکار پس از تحویل

پیمانکار مؤظف است بلافاصله پس از تحویل و تأیید مهندس مشاور، طبق فهرست های تعیین شده، تجهیزات، طراحی و ساخت کارگاه آن را انجام دهد.

شرایط کاری کارفرما

کارفرما می بایست طبق الزامات سامانه ساجات، تمامی برنامه ها و امکانات آب، برق، گاز و انشعابات آنها را و همچنین مجوز چاههای عمیق و نیمه عمیق و….را به دستگاههای اجرایی مربوطه معرفی نموده و مجوز آنها را دریافت کند.کارفرما مؤظف است طبق ضوابط موجود در سامانه اینترنتی ساجات، برای برقراری امکانات رفاهی و الزامی کار، با مراجعه به دستگاه های ذیربط، مجوزهای لازم را برای آب، برق، گاز و انشعابات آنها و همچنین مجوز حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق را دریافت نماید.

اقدامات بیمه ای

این اقدامات را باید پیمانکار جهت هزینه ساختمان و هزینه های جانبی دیگر نظیر تجهیزات کارگاه، تأسیسات و….برای حوادثی چون سیل ،آتش سوزی، زلزله و …انجام دهد.پیمانکار مؤظف است بیمه افراد، بیمه های مربوط به هزینه های ساخت و ساز، هزینه های جانبی و حوادثی غیر مترقبه را انجام دهد.

Comments are closed.