ثبت برند- کارت بازرگانی- کد اقتصادی-رتبه شرکت- ایزو- جواز-طرح صنعتی

ایزو (The International Organization for Standardization) که با عنوان مخفف ISO شناخته می‌شود، سازمان‌ بین‌المللی استاندارد سازی جهانی است. این سازمان غیر دولتی (NGO) در سال ۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد. اخذ ایزو از این سازمان تایید می‌کند که شرکت شما استاندارد است.
سازمان‌ بین‌المللی استاندارد سازی جهانی، ابتدا در سال ۱۹۲۶ با مشارکت ۲۰ کشور بنا نهاده شد و کار خود را با نام (International Standard association) یا ISA آغاز کرد و در سال ۱۹۴۲ منحل شد. این سازمان بین‌المللی، با توجه به شرایط قانونی کشور‌ها وظیفه استاندارد سازی را بر عهده دارد. این امر سبب هماهنگی و هم‌سو سازی در انجام کار‌ها، برای سهولت در تولید و گسترش خدمات می‌شود و یکی از دستاورد‌های مهم آن، حمایت از تولید کننده و مصرف کننده است.
این سازمان، تعدادی از توسعه دهندگان ایزو را به صورت اعضای اصلی، فرعی و جانبی گرد هم جمع آوری کرده است. سازمان بین‌المللی ایزو اکنون دارای ۱۶۳ عضو است که ایران و سازمان استاندارد ملی ایران، یکی از اعضای اصلی این سازمان جهانی به شمار می‌روند. در واقع ایزو تاییدیه‌ای است که با همکاری کشور‌های عضو این سازمان بین‌المللی جهانی، فراهم آمده است.
این سازمان، استاندارد‌هایی را در زمینه‌های متفاوتی ارائه کرده است. اخذ ایزو و وجود علامت آن بر روی محصولات شرکت، نشان دهنده اثبات تعهد و کیفیت به مشتریان است.

گواهینامه ایزو (ISO)

گواهینامه ISO سندی است که شرکت‌های دارای این گواهینامه، ملزم هستند استاندارد‌های ذکر شده در ISO را در تولیدات خود پیاده سازی کنند. Certification body با نام اختصاری CB، تنها مرجعی است که گواهینامه ایزو را صادر می‌کند.

 

هزینه اخذ ایزو

هزینه اخذ ایزو با توجه به شرکت مورد نظر، متفاوت است. هر کدام از شرکت‌ها، بر اساس میزان و شهرت و اعتبار خود هزینه‌های گوناگونی را برای اخذ ایزو ارائه می‌دهند.
این هزینه‌ها به ۳ دسته تقسیم می‌شوند.

۱٫ هزینه مشاور

هزینه مشاور برای اخذ ایزو با در نظر گرفتن میزان اعتبار و تجربه مشاور، گستردگی سازمان و فرآیند آن، متغیر است.

۲٫ هزینه اجرای ایزو

در این مرحله از اخذ ایزو، با توجه به زیر‌ساخت‌هایی که یک شرکت دارد، هزینه‌های متفاوتی برای آن در نظر گرفته شده است. اگر در یک شرکت کارمندان ماهر و فضای مناسبی برای آزمایشگاه وجود داشته باشند، هزینه‌های آن کاهش می‌یابند.
پس برای اخذ ایزو ارزان از یک سازمان معتبر، باید همه شرایط و مقررات رعایت شوند تا زمینه لازم برای اخذ ایزو فراهم شود.

۳٫ هزینه ثبت و صدور گواهینامه ایزو

ثبت و صدور گواهینامه، توسط شرکت صادر کننده گواهینامه بین‌المللی (Certification body) یا CB انجام می‌شود. هزینه‌های این بخش با توجه به میزان شهرت و اعتبار سازمان گواهی دهنده، متفاوت است.
تمدید سالانه گواهینامه ایزو و هزینه ارتقا آن، از دیگر هزینه‌های اخذ ایزو در این بخش است که به طور تقریبی هر ۷ سال یک بار انجام می‌شود.

اخذ ایزو ارزان

ایزو‌های ارزان به دو دسته تقسیم می‌شوند:
۱٫ ایزو‌های ملی
۲٫ ایزو‌های بین‌المللی

با توجه به برآورد هزینه، متوجه می‌شویم که ایزو‌های ملی به نسبت ایزو‌های بین‌المللی هزینه‌های کم‌تری دارند. اگر بخواهیم برای اخذ ایزو ارزان در سطح بین‌المللی اقدام کنیم، کشور‌های حوزه اسکاندیناوی، ایزو‌های ارزان قیمت بین‌المللی را ارائه می‌دهند.
دریافت ایزو‌های بین‌المللی، تفاوت زیادی با ایزو‌های شرکت‌های معروف توف نورد آلمان ندارند و تفاوت قیمت آن به دلیل میزان اعتبار و شهرت شرکت‌های توف نورد است.

مراحل اخذ ایزو

 1. تعهد مدیر در اداره صحیح سیستم برای اخذ ایزو

 2. به کارگیری مشاوران مناسب و آگاه در این زمینه

 3. شناخت سازمان، اهداف و فرآیند آن

 4. به وجود آوردن شرایط مناسب برای آموزش کارکنان

 5. ایجاد کمیته اجرایی و طرح‌های راهبردی

 6. مدیریت سیستمی سازمان، برای پیش بردن طرح‌های راهبردی برای اخذ ایزو

 7. اجرای آزمایشی طرح‌ها

 8. رفع نواقص و مشکلات

 9. اجرای ممیزی داخلی و رعایت اطباق‌ها

 10. انجام ممیزی خارجی و صدور گواهینامه به عنوان آخرین مرحله تثبیت نظام مدیریتی

 

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ (ISO 9001)

این سیستم در سال ۱۹۸۷ توسط کمیته فنی ۱۷۶ سازمان بین‌المللی ارائه شد. ایزو ۹۰۰۱ با نام استاندارد سیستم مدیریت کیفیت شناخته می‌شود. این سیستم می‌خواهد فضایی را ایجاد کند که به وسیله آن بتواند مدیریت کیفیت را در سازمان بر عهده بگیرد. تفکر سیستمی و رویکرد فرآیند یکی از مسائل بسیار با اهمیت در گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ است.

هدف از ایجاد استاندارد ISO 9001 این است که سازمان‌هایی دارای گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ طبق قانون این استاندارد متعهد می‌شوند که در تولید خود، ثبات کیفیت را رعایت کنند. پس اگر سازمانی متعهد به تولید محصول درجه ۱ می‌شود، نباید کیفیتش به درجه ۲ تنزل یابد.
سیر صعودی سهم بازار در سطح جهانی، رعایت بهتر قوانین محیط زیست، ایجاد سیستم مدیریتی نوین محیط زیستی و سیر صعودی ارزش افزوده هر سازمان، از جمله فواید ایجاد استاندارد ISO 9001 است.

مراحل پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱

بسیاری از شرکت‌ها برای انجام مراحل پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱ باید راه‌هایی را طی کنند که در ادامه این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. ارزیابی وضعیت متقاضی اخذ ایزو

 2. طراحی و مستند سازی سیستم مدیریت کیفیت

 3. بازنگری، تایید و تصویب مستندات طراحی شده

 4. نظارت بر اجرای مستندات تصویب شده

 5. بازنگری و به روز کردن مستندات

 6. برنامه‌ریزی و انجام ممیزی داخلی

 7. رسیدگی به عدم مطابقت‌های مشاهده شده در ممیزی داخلی و اجرای اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه مناسب

 8. ارزیابی و انتخاب شرکت گواهی‌دهنده (ممیز خارجی)

 9. پیش ممیزی در صورت لزوم و انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه مناسب

ایزو ۱۷۰۲۵ چیست؟

این استاندارد به منظور تعیین کیفیت و صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون است. وظیفه این آزمایشگاه، بررسی الزامات فنی آزمایشگاه‌ها است. نظام مدیریتی این سازمان، منابع ورودی محصولات و خدمات را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که نیاز‌های سازمان و مشتری را برآورده کند.
استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ از پنج قسمت تشکیل شده است.

 1. قلمرو

 2. منابع اصلی

 3. واژگان فنی و تعاریف

 4. الزامات مدیریتی

 5. الزامات فنی

مراحل اخذ ایزو ۱۷۰۲۵

در مرحله اول از مراحل اخذ ایزو ۱۷۰۲۵ سازمان فهرستی از تمام تست‌های مورد نظر خود را به مشاوران ارائه می‌دهد. در این زمان شرکت مشاوران مبلغی را به عنوان هزینه کار به این سازمان پیشنهاد می‌کند. اگر بخواهند قرارداد رسمی امضا شود، حق مالیات نیز بر آن افزوده خواهد شد.
در مرحله دوم مشاوران به شرکت درخواست کننده می‌روند و مستندات ایزو ۱۷۰۲۵ را در این سازمان اجرا می‌کنند. فعالیت مشاوران با توجه به فضای کاری و دستگاه‌های آزمایشگاهی سازمان درخواست کننده متغیر است اما به طور میانگین حدود ۳ ماه برای استقرار استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ زمان لازم است.
یکی از نکات قابل توجه درباره ایزو ۱۷۰۲۵ این است شرکت‌های CB نمی‌توانند برای تایید صلاحیت آزمایشگاه، تاییدیه صادر کنند. برای این کار باید با مراجعه به سازمان استاندارد ایران، درخواست بازرسی و گواهی تایید صلاحیت آزمایشگاه را ارائه دهند.

گواهینامه hse

گواهینامه hse مخفف Health Safety Environment Management System است. معنای این عبارت دو استاندارد ایمنی و بهداشت حرفه‎‌ای و سیستم زیست محیطی را در بر می‌گیرد.
این سیستم سعی دارد با یافتن خطرات زیست محیطی و بهداشت شغلی، آن‌ها را از بین ببرد یا به حداقل برساند. هر کدام از سازمان‌ها که دارای گواهینامه hse هستند، تمامی موارد مذکور از جمله حفظ امور مربوط به شرایط زیست محیطی و بهداشت شغلی کارکنان را در این گواهینامه رعایت می‌کنند.
شرایط اخذ گواهینامه hse بر اساس شرایط متقاضی، در موارد گوناگون ارائه شده است. در این زمان متقاضی خود بر اساس اهداف و نیاز‌هایش درخواست صدور گواهینامه hse را می‌دهد.

برای اخذ ایزو باید در سطح مدیریتی برای شرکت تصمیم گرفت چرا که مستلزم ایجاد تغییرات و هماهنگی‌های بزرگی در شرکت شماست. اگر در این خصوص احتیاج به راهنمایی دارید، با مشاوران ما درتماس باشید.

 

مراحل گرفتن گواهی نامه ی ایزو به چه عواملی بستگی دارد :
الف )عوامل داخلی :

۱-مدیران وکارکنان یک موسسه یا سازمان  بتوانند به صورت سیستمی کار کنند .
۲-مدیران و کارکنان یک شرکت چقدر با iso اشنا هستند.
۳-مجموعه عملیات ومراحلی که شرکت انجام می دهد تا iso  را دریافت کند .
۴-با توجه به زمینه ای که موسسه فعالیت می کند که شامل میزان تولید محصول یا خدمات ان است
۵-سیستم مدیریت  به درستی ا جرا شود .
۶-میزان تحصیلات و اموزش کارمندان

عوامل خارجی:

۱-میزان توقع مشتریان از شرکت مورد نظر
۲-به نوع برندی که برای ان می خواهند گواهی نامه بگیرند و مرکزی که ان را صادر می کند.
۳-کشورهایی که این گواهی نامه را صادر می کند
۴-مراکز و موسساتی که این گواهی را صادر می کنند دارای قیمت های متفاوتی هستند .
۵-در زمینه ی کاری که شما فعالیت می کنید رقبای شما که این گواهی را دریافت کرده اند.
دریافت گواهی نامه ی ایزو:
۱)سیستم مدیریتی بخواهد از روش صحیح و مناسب استفاده کند
۲)استفاده از مشاوران برای ایجاد یک سیستم صحیح و مناسب
۳)اشنایی کامل با سازمان داشته باشد
۴)دادن اموزش به کارکنان و مدیران
۵)ایجاد انجمن اجرا کننده و انجمن برای اجرای هدفی که دارند
۶)طراحی برای سیستم که این طراحی به کمک انجمن راهبردی انجام می شود
۷)گرد اوری مستندات مورد نظر
۸)بررسی مشکلات و رفع انها و عملی کردن سیستم
۹)براورد داخلی به منظور اینکه اگر مشکلی وجود داشته باشد مشکل را شناسایی و ان را رفع کنند
۱۰)براورد خارجی و در یافت گواهی نامه

*در یک سازمان گرفتن گواهی نامه ی ایزو بر عهده ی مدیریت ارشد است .
در بعضی مواقع به علت مشکلات متعدد،مدیر امکان دارد شخص دیگری را برای این کار در نظر بگیرد این نماینده باید احاطه ی کامل بر سازمان داشته باشد و خواسته ها و نیازهای مشتری ها را بشناسد تا بتواند یک طرح و سیستم مناسبی را طراحی و اجرا کند.
برای این که یک سیستم مدیریت کیفیت (iso 9001)به خوبی اجرا شود باید از کارشناسان موسسه ی استاندارد کمک بگیرند که این کارشناسان با کمک این مدیران سیستم مدیریتی ایزو را برای سازمان طراحی می کنند .
این کارشناسان می توانند مدیران یا کارکنان را اموزش های لازم را  بدهند و این اموزش ها به افراد کمک می کنند تا به قسمت ها ی مختلف سازمان تسلط داشته باشند .در مرحله ی طراحی با افراد و مسئولین قسمت های مختلف جلسه می گذارند و مقدار زیادی از این اطلاعات فر ایندی رد وبدل می شود و سیستم های قبلی مورد ارزیابی قرار می گیرد و یک سیستم با کارایی بیشتر بوجود می اورند که البته این کارها باید مرتبا تکرار شود  و سیستم جدیدی که طراحی شده به اجرا در می اید .
در این مرحله اگر سیستم مشکلی داشته باشد باید مشکل ان رفع شود تا سیستم طراحی شده درست شود .
به خاطر اینکه اطمینان داشته باشید سیستم طراحی شده درست است یک سری ممیزی(ارزیابی)داخلی بوسیله ی افرادی که اموزش های لازم را دیده اند انجام می شود پس از ارزیا بی می توان اطمینان داشته باشید که سیستم مدیریتی قابلیت انجام ممیزی خارجی توسط موسسه ی صادر کننده گواهینامه ی (CB)را دارد .
در ابتدا یکی از موسسات گواهی نامه ی ایزو را انتخاب می کنند این موسسه علاوه این که گواهینامه صادر می کنند اموزش هم می دهند .بعد از اینکه ممیزی (ارزیابی )داخلی انجام شد و مشکلات احتمالی رفع شد با موسسه ی صادر کننده ی ایزو برای انجام ممیزی هماهنگ می شود که این هماهنگی را نماینده ی مدیریت با قسمت ممیزی موسسه صادر کننده ی گواهی انجام می دهد .
موسسه ای که  صادر کننده ی گواهی نامه می باشد در دو مرحله ممیزی را انجام می دهد :
در ابتدا ممیزین  CBبه موسسه مراجعه کرده و به عنوان نمونه بعضی از راهکارها و فرایند هایی که روی کیفیت سازمان تاثیر دارد را مورد وارسی قرار می دهند .
زمانی که انطباق بین موسسه ی صدور گواهی و ممیزین وجود نداشته باشد سازمان اعلام می کند تا ان را رفع کنند .
انطباق نداشتن به دو دسته ی کلا و جزئی تقسیم می شود  .در صورتی که این انطباق ها به بند های اصلی استاندارد ربط داشته باشد کلی و اگر انطباق کوچک باشد جزئی نامیده می شود .در صورتی که عدم انطباق رفع شود این به موسسه ی صدور گواهی نامه اعلام می شود تا گواهی صادر شود اما اگر این عدم انطباق کلی باشد مجددا باید روند بالا تکرار شود و ممیزی صدور گواهی نامه به نوبت بعدی ارجاع می شود اما اگر عدم انطباق جزئی باشد رفع می شود .
*گواهی نامه های ایزوی صادر شده متفاوت است این گواهی نامه ها که صادر می شوند دارای کد رهگیری هستند که قابل پیگیری هستند .
گرفتن گواهی نامه ی ایزو تازه اول کار است و سازمان باید سیستم مدیریتی خود را همیشه ارتقا دهد و برای این کار اقدام به ممیزی مراقبتی می کنند .
در ممیزی مراقبتی اگر عدم انطباق جزئی مشاهده شود پس از رفع عدم انطباق به گواهی اعتبار مجدد داده می شود و اگر ممیزی مراقبتی عدم انطباق کلی داشته باشد سازمان موظف است هر چه سریعتر ان را  رفع  کند و ان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد و چنان چه رفع شده باشد اعتبار دهی مجدد انجام می شود ولی چنان چه رفع نشده باشد گواهی اعتبار خود را از دست می دهد .
چه موسسه ای گواهی نامه ی ISO  را صادر می کند:
بالا بردن دانش نسبت به موسساتی که ایزو صادر می کنند (CB)
*CB تنها موسسه ای که گواهی نامه ی ISO صادر می کند .
موسسه ی CB خود اعتبارش را از موسسه ی بالاتری بنام AB دریافت می کند .
AB مراجعی هستند که اعتبار می دهند.
*هزینه های گواهی نامه ی ایزو فرق می کند و بستگی به CB و AB دارد .
علت تمدید ارزش و اعتبار گواهی نامه چیست:
هر موسسه و سیستمی باید فعال باشد و به روز باشد و برای مرجعی که گواهی را صادر می کند اطمینان حاصل کند که استاندارد ها در ان رعایت می شود که سالی یک بار توسط موسسه ای که گواهی را صادر کرده مورد ارزیابی قرار می گیرد که به این ارزیابی ممیزی مراقبتی نیز گویند.

*تفاوت بین گواهی نامه ایزو با گواهی نامه اموزشی ایزو:

گواهی نامه ی ایزو برای یک سازمان صادر می شود که از لحاظ استاندارد کامل باشد اما گواهی نامه ی اموزشی ایزو گواهی نامه ای است که برای شخص حقیقی صادر می شود و فقط نشان می دهد شخص دوره های امزشی را گذرانده است.

تعریف ایزو کارت  :

شرکت های اروپایی و امریکای شمالی برای خدمت رسانی بهتر راهی جدید بوجود اوردند که دادن ایزو کارت است با داشتن ایزو کارت گواهی نامه هایی که مرتبط با فعالیت شرکت شما باشد نیز توسط این شرکت ها به شما داده می شود .
سه نوع ایزو کارت وجود دارد :
۱-ایزو کارت طلایی که ۳۰% تخفیف دارد
۲-ایزو کارت نقره ای که ۲۰% تخفیف دارد
۳-ایزو کارت برنزی که ۱۰% تخفیف دارد
داشتن ایزو کارت چه مزایایی دارد ؟در بازار پر رقابت امروز مدیری موفق است که در جریان پیشرفت های علمی قرار بگیرد و از انها در جهت بهبود و کیفیت شرکت خود استفاده کند اما متاسفانه شرکت ها گواهینامه ی ایزو دریافت می کنند اما همچنان به صورت سنتی و غیر استاندارد عمل می کنند .

*امروزه شرکت هایی که گواهی نامه ISO صادر می کنند زیاد هستند اما در بعضی مواقع این گواهی نامه های صادر شده نامعتبر هستند .پس برای دریافت این گواهی نامه ها باید به شرکت ها و موسسات معتبر مراجعه کنید . ثبت راز شما را در این مراحل راهنمایی می کند.

 

چه مدارکی برای گرفتن ایزو لازم است؟

 

در سال های اخیر سخت گیری های ناشی از گرفتن ایزو زیاد شده و همین برخی از مدیران را برای گرفتن استاندارد مربوطه دلزده کرده است. شاید با دانستن نکاتی در این خصوص مراحل گرفتن ایزو برای شما ساده تر شود. پس اولین گام فراهم کردن مدارکی است که برای دریافت استاندارد نیاز دارید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • تکمیل فرم پرسشنامه از شرکت شما و دریافت اطلاعات کامل در خصوص نحوه انجام کار سازمان و هم چنین تعداد پرسنلین سازمان

 • آیا شرکت شما از قبل برای گرفتن سیستم های مدیریتی و کیفیتی اقدامی انجام داده و در صورت تایید به مدارک قبلی شما در این خصوص نیازمندیم.

 • کارمندان و پرسنلین سازمان تا چه حد با استاندارد مورد نظر آشنایی دارند و اگر قبلا دوره ای در این خصوص دیده اند مدارکی دال بر گواه این موضوع ارائه شود.

 • تخمین هزینه مشاوره ایزو از سوی کارشناسان ثبت راز

Comments are closed.